Louis MC - Alt i motorcykeludstyr Bewertungen 

97
TrustScore 4 von 5

4.2

Wir überprüfen keine spezifischen Behauptungen, da die Meinungen der Bewerter ihre eigenen sind. Wir können Bewertungen jedoch als „verifiziert” kennzeichnen, wenn wir bestätigen können, dass eine geschäftliche Interaktion stattgefunden hat. Mehr erfahren

Um die Integrität unseres Portals zu schützen, überprüft unsere automatisierte Software alle Bewertungen – unabhängig davon, ob sie verifiziert sind oder nicht – rund um die Uhr. Diese Technologie identifiziert und entfernt Inhalte, die gegen unsere Richtlinien verstoßen, wie zum Beispiel Bewertungen, die nicht auf einer wirklichen Erfahrungen basieren. Uns ist bewusst, dass wir möglicherweise nicht alles erfassen, doch Sie können uns jederzeit problematische Inhalte melden, die wir Ihrer Meinung nach übersehen haben. Mehr erfahren

Das sagen Bewerter

Bewertet mit 5 von 5 Sternen

Ringede lidt over kl 10, hvorefter Simon ringe tilbage, mands solbriller gik i stykker, da han ikke kan undvære dem på grund af synet var vi så heldig at de have i Tilst og vi var på ferie ved Svendbo... Mehr ansehen

Bewertet mit 5 von 5 Sternen

Jeg har d. 22/8 taget den lange tur fra Odense fordi jeg blev rådet til at prøve mc tøj på i en fysisk butik, det er jeg glad for jeg gjorde, fordi jeg havde selv bestilt den jakke jeg ville have i 2... Mehr ansehen

Bewertet mit 1 von 5 Sternen

Jeg har igennem de sidste år købt udstyr for ca 10.000,- i denne butik. Særlig fordi jeg gerne vil støtte en lokal fysisk butik frem for online. Men hver gang har servicen og viden fra personalet vær... Mehr ansehen

Bewertet mit 5 von 5 Sternen

Fantastisk god betjening af Oliver. Jeg er ny i alt det her med motorcykel og skulle bruge alt i beklædning. Butikken er virkelig lækker med god stemning, lidt at drikke og siddepladser, der man... Mehr ansehen

Unternehmensdetails

  1. Fahrzeug & Transport

Vom Unternehmen geschrieben

Alt i MC-beklædning og udstyr til markedets bedste priser! Stort udvalg i Taastrup og Aarhus. ✓ LAVE PRISER ✓ HURTIG LEVERING ✓ 14 DAGES RETURRET


Kontaktinformationen

  • Roskildevej 323D, 2630, Taastrup, Dänemark

  • louismc.dk

4.2

Gut

TrustScore 4 von 5

97 Bewertungen

5 Sterne
4 Sterne
3 Sterne
2 Sterne
1 Stern

Keine aktuellen Aufzeichnungen über Bewertungseinladungen

Dieses Unternehmen hat Kunden in letzter Zeit nicht zur Bewertungsabgabe eingeladen, daher sind die Bewertungen möglicherweise nicht repräsentativ.

Hat 50 % seiner negativen Bewertungen beantwortet

Antwortet meist innerhalb von 24 Std.

So nutzt dieses Unternehmen Trustpilot

Erfahren Sie, woher die Bewertungen stammen und wie sie ausgewertet und moderiert werden.

4.2

Alle Bewertungen

(97)

25 Bewertungen in den letzten 12 Monaten

Bewertung abgeben
Unternehmen auf Trustpilot dürfen keine finanziellen oder anderweitigen Anreize oder Gegenleistungen für das Verbergen von Bewertungen anbieten. Bewertungen spiegeln die Meinung einzelner Nutzer wider und nicht die von Trustpilot. Mehr erfahren

Bewertet mit 5 von 5 Sternen

Helt perfekt

Købte en MC læderjakke - det forløb helt efter bogen.
God dialog med sælgeren, god vejledning og allerede samme dag modtog jeg forsendelses oplysninger osv.
Dagen efter ankom jakken med Post Nord.

Alt i alt en rigtig positiv oplevelse at handle her.

13. August 2020
Bewertung ohne vorherige Einladung
Bewertet mit 1 von 5 Sternen

Lørdag var jeg inde i Louis MC i Søborg…

Lørdag var jeg inde i Louis MC i Søborg for at købe en icon airflite hjelm, de havde ikke min størrelse på lager på Sjælland men de ville bestille den hjem fra Jylland med det samme så jeg kunne hente den mandag.
Fortalte sælger jeg skulle bruge hjelmen hurtigst muligt og blev forsikret om det ville komme mandag senest tirsdag.

Ringer til dem mandag for at høre om den var kommet hjem men fik bare fortalt de ikke havde modtaget vare på den pågældende dag.

Tirsdag ringer jeg igen og her bliver jeg forsikrede om den er på vej med posten.
Vi bliver enige om den skal sendes til min adresse i stedet for fordi jeg skal bruge den hurtigst muligt

Onsdag bliver jeg ringet op og bliver fortalt den nu er afsendt. Kan se på track and trace de først har booket forsendelsen kl 1558 så pakken kommer heller ikke torsdag...

Nu har jeg været nød til at købe en brugt hjelm på DBA pga jeres absurd langesome behandlingstid på ordre!
Jeg kunne ha bestilt den hjem fra England og modtaget den hurtige end hvad i har kunne præstere at sende en pakke fra Jylland.

Ufattelig dårlig service!

30. Juli 2020
Bewertung ohne vorherige Einladung
Bewertet mit 1 von 5 Sternen

Ubeskrivelig dårlig service

Ubeskrivelig dårlig service.

Jeg har aldrig skrevet en anmeldelse på en virksomhed før, da man normalt kommer utrolig langt med en smule tålmodighed og forståelse for at fejl kan opstå.
MEN jeg bestilte en styrthjelm i butikken i Århus d. 30/5/2020 hjelmen skulle sendes fra leverandøren, da de ikke havde den på lager.
14 dage efter min bestilling var den endnu ikke kommet. Jeg ringer op, og får beskeden "den er ikke sendt fra leverandøren endnu, men det får vi lige styr på, og så riger vil tilbage senere i dag" - der kom ingen besked retur. efter 3 uger ringede jeg igen - samme svar som tidligere.
efter 4 uger ringede jeg to gange - den er endnu ikke sendt fra leverandøren.
Efter 5 uger begyndte jeg at kime dem ned, de lovede hver gang at ringe retur og fortælle hvornår jeg kunne forvente at modtage hjelmen.
d. 15/7 ringer jeg i desperation ind til en anden afdeling, og det viser det sig at de har hjelmen, men ikke kan finde ud af hvem der har bestilt den.
d. 17/7 modtager jeg den endelig - men den hyler meget voldsomt ved hastigheder over 100km i timen.
Den bliver dog ikke sendt retur, da jeg nok ikke får en ny inden sæsonen er ovre.
Jeg har desværre aldrig oplevet noget lignende, og tvivler også meget på at det kommer til at ske igen.

21. Juli 2020
Bewertung ohne vorherige Einladung
Bewertet mit 1 von 5 Sternen

Utrolig utrolig dårlig service.

Utrolig utrolig dårlig service.

Det værste sted man kan købe MC udstyr.
Jeg bestilte en hjelm den 1/7-2020 og min hjelm er endu ikke sendt. De reserverede først mine penge til den 7/7-2020 og samme dag skriver jeg en mail til dem, hvor jeg rykker for en leveringsdato, hvilket de endnu ikke har svaret på! Nu har de reserveret mine penge til den 4/8-2020. Jeg har flere gange kontaktet dem telefonisk for at høre en status på min hjelm, men de tager ikke telefonen! De svarer ikke når man ringer til dem. De er ekstremt langsomme til at behandle kundernes ordrer, hvilket er nok til at jeg ihverfald ikke vil handle ved dem mere.
Jeg har stadig ingenting hørt fra dem - og mine penge er reserveret til d. 4/8-2020 uden at jeg har fået den bestilte vare!

8. Juli 2020
Bewertung ohne vorherige Einladung
Louis MC - Alt i motorcykeludstyr-Logo

Antwort von Louis MC - Alt i motorcykeludstyr

Hej Carl,

Tak for din anmeldelse.

Vi er noget uforstående over for din gengivelse af hændelsesforløbet, idet vi har ringet til dig henholdsvis den 2. juli 2020 (dagen efter din bestilling) og den 6. juli 2020 for at infomere dig om, at varen er i midlertidig restordre hos producenten grundet de produktions- og leveringsproblemer, der er opstået i kølvandet på COVID-19. Du har imidlertid ikke besvaret vores henvendelser, ligesom vi ved gennemgang af opkaldsloggen hos vores teleudbyder kan bekræfte, at du heller ikke har ringet tilbage til os.

Vi har således gentagende gange forsøgt at kontakte dig med henblik på at give tilbud om levering af en anden vare med det samme, eller for at få oplysning om, hvorvidt du foretrak annullering af din ordre - dog uden held med at træffe dig.

I forlængelse heraf skal jeg for god ordens oplyse, at reservationer af beløb på kreditkort foretages pr. automatik af NETS, og at denne standardprocedure ikke er mulig for os at gøre indgreb i. Det er således ikke forretningshavere der administrerer reservationer af betalinger, idet dette er styret af NETS - dette gælder for alle forretninger.

Når ovenstående er sagt, skal vi naturligvis igen beklage, at det ikke har været muligt at levere din bestilling. De aktuelle usædvanlige omstændigheder omkring i verdenen vanskeliggør og begrænser desværre produktions- og transportmulighederne, hvilket ultimativt - i nogle tilfælde - fører til uhensigtsmæssige forsinkelser.

Med ønsket om en god dag.
Louis MC

Bewertet mit 2 von 5 Sternen

For langsom levering og uheldig oplevelse

Jeg bestilte MC tøj til min mor og måtte vente 14 dage på at modtage det. Det er virkelig lang ventetid når der er tale om en indenrigsforsendelse!
Derudover havde vi inden bestilling af varerne målt omkreds osv. For at kende den korrekte størrelse og på trods af dette var tøjet vi modtog, alt for stort.
Og sidst men ikke mindst, så var der ikke oplyst i beskrivelsen af den jakke vi købte at den ikke var med indbygget beskyttelse i.
Rigtig træls oplevelse.

28. Juni 2020
Bewertung ohne vorherige Einladung
Bewertet mit 5 von 5 Sternen

Glimrende kundeservice

Glimrende kundeservice i butikken i Århus - jeg fik et sæt Icon Raiden bestilt hjem, til min store overraskelse var de faktisk betydeligt billigere end hvad jeg ellers kunne findes tøjet til i udlandet!

Bukserne kommer jeg aldrig til at kunne passe, så dem fik jeg lov til at returnere, selvom det vel egentlig ikke er almindelig praksis på sær-bestillinger (?) Jeg er glad !

Til de få der bliver skuffet over at butikken ikke er på størrelse med butikkerne i Tyskland - Så har de de to butikker jo altså intet med hinanden at gøre. Butikken i Tyskland hedder Louis, butikken i Danmark hedder Louis MC. Enhver der har set butikkerne eller hjemmesiderne, kan simpelhen ikke være i tvivl om at det er to helt forskellige firmaer.
Min næste handel ligger også hos Louis MC 👍

5. Juni 2020
Bewertung ohne vorherige Einladung
Bewertet mit 1 von 5 Sternen

Uforskammet firma

var forbi dem i dag, og betjening havde mere travlt med at side og surfe på nettet end betjente os , ja så hvad han sad og gloet på , det var ikke just arbejde.

Mailet dem, og fik en spand (censur) i hovedet Oo sætter aldrig mine ben der igen

7. Mai 2020
Bewertung ohne vorherige Einladung
Louis MC - Alt i motorcykeludstyr-Logo

Antwort von Louis MC - Alt i motorcykeludstyr

Hej Eddie,

Tak for din anmeldelse. Vi skal for god ordens skyld vedlægge det svar, du modtog fra os, og som du i nærværende anmeldelse refererer til som "censur".

Vi har således på bedste vis forsøgt at oplyse dig om, at du har besøgt os uden for vores åbningstid, samt at vores venlige ekspedient tog imod dit besøg på et tidspunkt, der normalvis er afsat til presserende administrative opgaver, herunder at de pågældende administrative gøremål ikke omfatter surfen på internettet.

Vedlagt fremgår herunder vores svar af d.d. til dig pr. e-mail:

"Hej Ed,

Tak for din e-mail.

Idet vi har modtaget din e-mail kl. 10.59 vedrørende besøg på en dag, hvor vi først åbner kl. 11.00, kan jeg konkludere, at du har besøgt vores butik uden for åbningstid.

Du er formentlig klar over, at denne tid på året er der hvor MC-sæsonen er på sit allerhøjeste. Af hensyn hertil er vi nødt til at møde tidligere på arbejde for at nå alle de arbejdsopgaver, der ikke er tid til i åbningstiden, herunder at bestille varer hos vores leverandører, hvilket foretages online.

Det du fejlagtigt antager at være ”surfen” på internettet, er sådan vi foretager netop varebestilling samt betjener vores kunders henvendelser pr. e-mail, og relaterer sig således ikke til vores medarbejderes afvikling af private ærinder.

I forlængelse af konklusionen om at du har besøgt vores forretning uden for åbningstid, skal der lyde en stor ros til den pågældende medarbejder, som har været venlig at tilbyde dig adgang til vores forretning selv på et tidspunkt, som ellers er reserveret til presserende administrative opgaver.

Med henvisning til din e-mail nedenfor skal det rettelig bemærkes, at du ved dit besøg blev tilbudt, at foretage øjeblikkelig bestilling, og at du således blot blev givet den alternative mulighed for, også at kunne foretage din bestilling på vores hjemmeside.

For så vidt du ønsker at se og prøve varerne i vores forretninger, skal jeg opfordre til, at du besøger os inden for åbningstid. "

Bewertet mit 5 von 5 Sternen

God oplevelse og super service.

God oplevelse og super service.

Havde en god dialog før køb, men desværre fik jeg en for lille størrelse i regnjakke alligevel. Retur søndag, Beklagelse og penge retur på konto tirsdag. Det kan ikke gøres bedre.

Må helt sikker en tur i forretningen og prøve jakke (og hjelm) :)

29. Oktober 2019
Bewertung ohne vorherige Einladung
Bewertet mit 2 von 5 Sternen

Fin lille forretning men man bliver…

Fin lille forretning men man bliver skuffet når man sammenligner med de tyske Louis MC forretninger i størelse. Navnet er misvisende da de har valgt samme navn som de store tyske Louis MC forretninger

21. Juli 2019
Bewertung ohne vorherige Einladung
Bewertet mit 4 von 5 Sternen

Et besøg værd!

Et besøg værd!
Købte batterilader som var 22 dage undervejs fra Belgien, men det var vist leverandørens skyld. Ikke den store paratviden om produkterne og kompabilitet hos personalet i Søborg, men til gengæld fin service, og jeg fik en seriøs behandling og det korrekte produkt til meget rimelig pris. Der er tale om et relativt nyt produkt, som mit værksted anbefalede, og Louis MC var så vidt jeg kunne se det eneste sted i Danmark, hvor jeg kunne købe det.
Handler der gerne igen!

22. Mai 2018
Bewertung ohne vorherige Einladung

So funktioniert Trustpilot

Auf Trustpilot hat jeder die Möglichkeit, Bewertungen abzugeben. Der Verfasser einer Bewertung kann diese jederzeit bearbeiten oder löschen, und die Bewertungen werden angezeigt, solange der jeweilige Nutzer-Account aktiv ist.

Zum Schutz unseres Portals setzen wir auf eine Kombination aus spezialisierten Mitarbeitern und cleveren Technologien. Erfahren Sie, wie wir gefälschte Bewertungen bekämpfen.

Erfahren Sie mehr darüber, wie Bewertungen auf Trustpilot gehandhabt werden.

Hier ​finden Sie 8 Tipps für das Schreiben von Bewertungen.

Die Verifizierung hilft sicherzustellen, dass es sich bei den Bewertungen, die Sie auf Trustpilot lesen, um Bewertungen von echten Menschen handelt.

Anreize für das Schreiben von Bewertungen anzubieten oder selektiv zur Bewertungsabgabe einzuladen, kann den TrustScore verfälschen. Deshalb verstößt beides gegen unsere Richtlinien.

Erfahren Sie mehr